Aktualności

Witold Lutosławski na Dzień Dziecka

Katowice, 2 czerwca 2013

2 czerwca Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zaprasza najmłodszych wraz z rodzicami na koncert zatytułowany „Lutosławski nie tylko dla dzieci”. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12.00 w Parku im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach.

Publiczność będzie miała okazję wysłuchać utworów jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów – Witolda Lutosławskiego (1913-1994), którego setną rocznicę urodzin świętujemy w tym roku. Podczas koncertu zabrzmią dzieła inspirowane muzyką ludową, a także piosenki dziecinne do słów Juliana Tuwima. Orkiestrą dyrygować będzie Michał Klauza, a solistami będą śpiewaczka i kompozytorka – Agata Zubel oraz klarnecista Arkadiusz Adamski. Całość poprowadzi dziennikarka radiowej Trójki Katarzyna Stoparczyk.

Przed koncertem – o godzinie 11.00 – odbędą się warsztaty muzyczne MALI MUZYCY, podczas których dzieci z pomocą rodziców wykonają proste instrumenty. Następnie pod okiem prowadzących warsztaty, przygotują jeden z utworów kompozytora „Idzie Grześ” z cyklu „Piosenki dziecinne” do słów Juliana Tuwima. Dzieci nauczą się słów, melodii i na finał koncertu zaprezentują go z wspólnie z NOSPR. Warsztaty dadzą dzieciom satysfakcję z wykonania i ozdobienia własnego instrumentu, radość muzykowania w grupie oraz z wystąpienia przed publicznością u boku prawdziwej orkiestry. Warsztaty poprowadzi Anna Lis, która od kilku lat na co dzień zajmuje się edukacją muzyczną dzieci w różnym wieku.

W razie niepogody koncert i warsztaty odbędą się w Centrum Kultury Katowice. Udział w warsztatach i koncercie jest bezpłatny.

 

Szczegółowy program koncertu:

Witold Lutosławski
5 melodii ludowych na orkiestrę smyczkową
Spóźniony słowik i O Panu Tralalińskim na głos i orkiestrę kameralną
Preludia taneczne na klarnet i zespół instrumentalny
Sześć piosenek dziecinnych do słów J. Tuwima (Taniec, Rok i bieda, Kotek, Idzie Grześ, Rzeczka, Ptasie plotki)
Tryptyk śląski
Mała suita

nosprr